Pani Tarnina

Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea L.)

W infekcjach układu moczowego i nie tylko


W przypadku borówki brusznicy – czerwonej jagody występującej w naszych lasach iglastych, wykorzystać możemy zarówno liście jak i owoce. Liście sprawdzą się zwłaszcza w zwalczaniu infekcji i stanów zapalnych układu moczowego. Owoce stanowią natomiast bogactwo przeciwutleniaczy, chroniących nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Oprócz tego brusznica reguluje procesy trawienne, wykazuje działanie ściągające na błony śluzowe, stanowi środek przeciwbiegunkowy.


Występowanie i morfologia

Borówka brusznica jest niską krzewinką z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Dorasta do wysokości ok. 30 cm i na ogół można ją spotkać na terenach suchszych niż borówkę czernicę (popularną czarną jagodę). Brusznica powszechnie występuje w lasach iglastych, na połoninach, porębach, wrzosowiskach. Często tworzy rozległe skupiska.

Liście borówki brusznicy są krótkoogonkowe, skórzaste, o kształcie jajowatym lub owalnym. Od góry są ciemnozielone i lśniące, a od dołu nieco jaśniejsze, matowe, zwykle z ciemnymi kropkami. Liście brusznicy pozostają zielone na zimę i tego powodu roślina niekiedy nazywana jest borówką wiecznie zieloną.

Kwitnie i owocuje w naszych warunkach klimatycznych zwykle dwa razy do roku. Pierwszy raz w maju, drugi raz w lipcu i sierpniu. Kwiaty są małe, dzwonkowate, białe lub biało-różowe. Owocem jest jagoda, która na początku jest biało-zielona, a w miarę dojrzewania czerwienieje i twardnieje. Od barwy owoców brusznica bywa nazywana jagodą lub borówką czerwoną. Jagody dojrzewają od lipca do sierpnia oraz w październiku.

Do celów leczniczych wykorzystywany jest liść borówki brusznicy (Vitis idaeae folium), rzadziej owoc borówki brusznicy (Vitis idaeae fructus).

Liście borówki brusznicy – właściwości 

Głównym składnikiem czynnym zawartym w liściach jest glikozyd fenolowy – arbutyna w ilości 5-7%. Z tej grupy związków surowiec zawiera również pirozyd (6-acetyloarbutynę) i kawoiloarbutynę (połączenie arbutyny z kwasem kawowym). W liściu brusznicy znajdziemy także m.in. produkt hydrolizy arbutyny – hydrochinon, garbniki katechinowe 10%, flawonoidy (pochodne kwercetyny i mirycetyny), kwas ursolowy (trójterpen), sole mineralne.

Zbioru liści dokonuje się wczesną wiosną przed rozpoczęciem wegetacji rośliny oraz jesienią po zakończeniu owocowania. Sekatorem ścina się całe dobrze ulistnione gałązki. Suszenie należy przeprowadzać w miejscu zacienionym i przewiewnym, w temperaturze otoczenia. Gałązki rozkłada się cienką warstwą na przewiewnej, naturalnej tkaninie. Po wyschnięciu liście powinny zachować naturalną barwę. Przechowywać w szczelnie zamkniętych słojach lub pojemnikach próżniowych.

Liście borówki brusznicy wykorzystywane są zwłaszcza jako środek dezynfekujący drogi moczowe. Działanie to jest związane z arbutyną i jej pochodnymi, które hydrolizują do hydrochinonu, będącego właściwym środkiem aktywnym. Hydroliza odbywa się w środowisku zasadowym, gdy pH moczu wynosi 7,5-8 (takie podwyższone pH moczu może świadczyć o infekcji dróg moczowo-płciowych). Uwolniony hydrochinon wykazuje natomiast działanie przeciwbakteryjne, m.in. w stosunku do Escherichia coli oraz przeciwgrzybicze, w tym na drożdżaki Candida albicans.

Oprócz tego liść borówki brusznicy działa nieznacznie moczopędnie, zmniejsza stany zapalne, wiąże toksyny w przewodzie pokarmowym. Ze względu na zawartość garbników wykazuje działanie ściągające i przeciwbiegunkowe. Sugeruje się, że kwas garbnikowy zawarty w wyciągach z liści borówki brusznicy działa przeciwbakteryjne również w stosunku do Helicobacter pylori.

Zawarta w liściach borówki arbutyna znajduje również zastosowanie w dermatologii i kosmetyce. Rozjaśnia zmiany pigmentacyjne skóry, wybiela i redukuje przebarwienia, działa przeciwzapalnie, odkażająco, antyoksydacyjnie. Jest inhibitorem tyrozynazy biorącej udział w procesie powstawania melaniny, czyli barwnika skóry. Arbutyna blokuje jej aktywność i tym samym nie dopuszcza do tworzenia się pigmentu. W przeciwieństwie do hydrochinonu arbutyna jest uważana za substancję bezpieczną do stosowania na skórę. Hamowanie aktywności tyrozynazy przez arbutynę odbywa się prawdopodobnie na poziomie potranslacyjnym i nie powoduje zmian ani w zawartości białka ani w wielkości cząsteczek tyrozynazy.

Napar z liści borówki brusznicy:

1 łyżkę surowca zalać 1 szklanką wrzącej wody. Odstawić pod przykryciem na 30 minut, po tym czasie odcedzić. Pić jedną szklankę dziennie małymi porcjami w przypadku stanów zapalnych układu moczowego i płciowego. W przypadku niestrawności i biegunki napar pić po 100 ml co 2 h.

Napar można wykorzystać także zewnętrznie. Przemywanie nim skóry zmniejsza stany zapalne, obkurcza rozszerzone naczynia krwionośne, hamuje łojotok, rozjaśnia cerę, działa antybakteryjnie i fungistatycznie.

Owoce borówki brusznicy – właściwości

Owoce borówki zawierają m.in. kwasy organiczne (kwas jabłkowy, kwas benzoesowy), antocyjany, cukry, pektyny, witaminy A i C, sole mineralne.

Ze względu na charakterystyczny gorzko-kwaśny smak wykorzystywane są do wyrobu dżemów, konfitur i innych przetworów domowych, które często stanowią dodatek do mięs. Galaretka z borówki brusznicy stanowi bazę do popularnego angielskiego sosu cumberland.

W medycynie ludowej owoce wykorzystywano jako środek regulujący trawienie. Owoce brusznicy na ogół uważa się jednak raczej za środek odżywczy i dietetyczny, a nie za surowiec leczniczy.

Antyoksydanty zawarte w borówce brusznicy neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników i zapobiegają uszkodzeniom oksydacyjnym komórek, przyczyniając się do zmniejszenia ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych.

Wskazuje się na skuteczność owoców w walce z otyłością. Ekstrakt z borówki brusznicy skutecznie hamuje lipazę trzustkową – enzym uczestniczący w trawieniu tłuszczów. Dzięki temu trawienie tłuszczów ulega zmniejszeniu i zostają one wydalane w formie niezmienionej przez organizm. Do krwi zostaje zaabsorbowana mniejsza ilość wolnych kwasów tłuszczowych i występuje zmniejszenie ich magazynowania w postaci tkanki tłuszczowej.

Konfitura z owoców borówki brusznicy:

  • 500 g owoców borówki brusznicy
  • 250 g cukru
  • 30 ml wody (ok. 2 łyżki stołowe)

Owoce umyć w ciepłej wodzie i pozostawić na sitku do odsączenia. Następnie przełożyć owoce do garnka z grubym dnem i dodać wodę. Gotujemy na małym ogniu przez ok. 5-10 minut. Po tym czasie dodajemy cukier, łyżką możemy rozgnieść część borówek i gotujemy kolejne kilka minut do rozpuszczenia cukru, cały czas mieszając. Gorącą konfiturę przekładać do wyparzonych, ciepłych słoiczków. Szczelnie zamknąć i odstawić na ściereczce do góry dnem do ostygnięcia.

Przeciwwskazania i środki ostrożności

Przeciwwskazaniem do stosowania liści borówki brusznicy są choroby wątroby, choroba wrzodowa, ciąża, karmienie piersią. Ze względu na brak odpowiedniej ilości danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania nie zaleca się również ich wykorzystania u dzieci do 12 roku życia.

Środki zawierające arbutynę nie powinny być stosowane dłużej niż tydzień i nie więcej niż pięć razy dziennie. Wyciągi z liści stosowane przez dłuższy czas mogą powodować objawy zatrucia hydrochinonem. Garbniki mogą natomiast przyczyniać się do podrażnień błony śluzowej żołądka.

W przypadku infekcji układu moczowego nie należy stosować liści brusznicy ze środkami zakwaszającymi mocz, gdyż mogą one osłabiać docelowe działanie.

Owoce borówki brusznicy można jeść wyłącznie po umyciu w ciepłej wodzie, nigdy nie jemy ich prosto z krzaka. Krzewinki borówek są niskie i z tego powodu jest to roślina narażona na zakażenie jajami tasiemca bąblowca, roznoszonymi przy wydalaniu przez lisy i psy.

Treści zawarte na blogu potraktuj jako ciekawostkę edukacyjną. 
Nie mogą one zastąpić fachowej porady u odpowiednio wyspecjalizowanego lekarza i/lub fitoterapeuty.

Ashok K. Chakraborty, Yoko Funasaka, Mari Komoto, Masamitsu Ichihashi, „Effect of Arbutin on Melanogenic Proteins in Human Melanocytes”, Pigment Cell Research, tom 11, nr 4, 1998, str. 206-212: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1600-0749.1998.tb00731.x

Gordon J. McDougall, Nimish N. Kulkarni, Derek Stewart, „Berry polyphenols inhibit pancreatic lipase activity in vitro”, Food Chemistry, tom 115, nr 1, 2009, str. 193-199: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S030881460801443X

Lina Raudone, Gabriele Vilkickyte, Lina Pitkauskaite, Raimondas Raudonis, Rimanta Vainoriene, Vida Motiekaityte, „Antioxidant Activities of Vaccinium vitis-idaea L. Leaves within Cultivars and Their Phenolic Compounds”, Molecules, tom 24, nr 5, 2019: https://www.mdpi.com/1420-3049/24/5/844

Riitta Ryyti, Mari Hämäläinen, Rainer Peltola, Eeva Moilanen, „Beneficial effects of lingonberry (Vaccinium vitis-idaea L.) supplementation on metabolic and inflammatory adverse effects induced by high-fat diet in a mouse model of obesity”, PLOS ONE, 2020: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pnoe.0232605#sec007

Jerzy Jambor, „Fitoterapia chorób układu moczowego”, Przegląd Urologiczny, tom 71, nr 1, 2012: http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2206

Henryk Różański, „Liść brusznicy – Folium Vitis idaeae jako surowiec farmakopealny”, Medycyna dawna i współczesna, dostęp dn. 08.11.2022: https://rozanski.li/340/lisc-brusznicy-folium-vitis-idaeae-jako-surowiec-farmakopealny/

Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia, „Działanie przeciwdrobnoustrojowe roślinnych pochodnych fenolu”, Postępy Fitoterapii, nr 3, 2012, str. 151-155: https://www.czytelniamedyczna.pl/4190,dzialanie-przeciwdrobnoustrojowe-roslinnych-pochodnych-fenolu.html

Aleksander Ożarowski, Wacław Jaroniewski, „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie”, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa, 1987

Stanisław Kohlmünzer, „Farmakognozja”, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2017

Łukasz Łuczaj, „Dzika kuchnia”, Nasza Księgarnia, Warszawa, 2013

Mateusz Emanuel Senderski, „Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie”, Podkowa Leśna, 2017