Kozieradka stanowi źródło substancji biologicznie czynnych, w tym saponin steroidowych i związków śluzowych. Zdobyła słuszne uznanie ze względu na swoje szerokie właściwości lecznicze, m.in. przeciwcukrzycowe, przeciwmiażdżycowe, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, neuroprotekcyjne, gastroprotekcyjne, antyoksydacyjne, a także wpływ na gospodarkę hormonalną. Dowiedziono, że może być pomocna w takich dolegliwościach jak PCOS u kobiet oraz niedobór androgenów u mężczyzn. Ceniona jest również wśród sportowców i włosomaniaków.
Kozieradka pospolita nazywana jest również koniczyną grecką, fengryką, kozieradką lekarską, koziorożnikiem czy greckim sianem. Jest jedną z najstarszych roślin uprawnych o wielowiekowej tradycji. Wykorzystywana była już w starożytnej Grecji, Egipcie, Chinach oraz Indiach.
Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae), jest rośliną jednoroczną. Obecnie uprawiana jest w wielu krajach na całym świecie, w tym również w Polsce. Korzeń kozieradki jest długi i palowy, łodyga jest natomiast wzniesiona, delikatnie owłosiona w górnej części, osiągająca do 60 cm wysokości. Liście kozieradki są ogonkowe, trójlistkowe, odwrotnie jajowate. Z wierzchu są ciemnozielone, a od spodu sinozielone. Kozieradka kwitnie w czerwcu i w lipcu. Kwiaty są bladożółte, motylkowate, wyrastające pojedynczo lub parami w kątach liści. Owoc stanowi wygięty, przypominający rogi koziorożca strąk. Każdy strąk zawiera ok. 15 nasion. Nasiona są twarde, matowe, szarożółte z ukośną bruzdą widoczną z boku. Kozieradka jest rośliną miododajną o charakterystycznym zapachu.
Do celów leczniczych wykorzystywane są zwłaszcza nasiona kozieradki (Semen Foenugraeci).
Nasiona kozieradki zawierają m.in. związki śluzowe (głównie galaktomannany) 20-60%, saponiny steroidowe (w tym diosgenina) 0,1-0,3%, flawonoidy (witeksyna, izowiteksyna, wicenina, izoorientyna, orientyna), olej tłusty 6-10%, białko (bogate w tryptofan i lizynę) do 30%, aminy biogenne (cholina), trygonelina (metylobetaina kwasu nikotynowego) 0,1-0,4%, związki mineralne.
Kozieradka obniża poziom glukozy w surowicy krwi sprawiając, że jej stosowanie może być szczególnie cenne dla osób zmagających się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Spożycie nasion kozieradki może powodować obniżenie poziomu glukozy we krwi na czczo, obniżenie poziomu glukozy poposiłowej i obniżenie poziomu hemoglobiny glikowanej HbA1c (Neelakantan et al., 2014).
Działanie hipoglikemiczne wynika najprawdopodobniej z synergistycznego wpływu wielu związków chemicznych. Galaktomannamy obecne w przygotowanym z nasion kozieradki kleiku opóźniają opróżnianie żołądka i redukują poposiłkowy wzrost stężenia glukozy. Aktywność przeciwcukrzycowa wiąże się również z obecnością saponin, alkaloidu trygoneliny oraz polifenoli, które zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę w porównywalnie z metforminą.
Surowiec obniża poziom cholesterolu we krwi dzięki czemu może być wykorzystywany w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Prowadzi do obniżenia w surowicy krwi stężenia całkowitego cholesterolu, frakcji LDL, VLDL i trójglicerydów. Saponiny steroidowe zawarte w kozieradce nasilają metabolizm cholesterolu i jego przemianę w wątrobie do kwasów żółciowych oraz stymulują ich wydalanie. Jednocześnie hamują aktywność lipazy oraz opóźniają wchłanianie związków tłuszczowych (Król-Kogus et al., 2011).
Nasiona kozieradki wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Wskazuje się, że w łagodnych bólach kozieradka może być stosowana jako substytut niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jak sól sodowa diklofenaku i indometacyna (Abbas et al., 2016).
Sugeruje się, że nasiona kozieradki wykazują działanie neuroprotekcyjnie i mogą być użyteczne w profilaktyce i leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, szczególnie choroby Alzheimera. Zapobiegają dendrytycznej oraz aksonalnej atrofii mózgowych neuronów kortykalnych inkubowanych w obecności β-amyloidu. Zawarty w nasionach kozieradki alkaloid trygonelina stymuluje regenerację neurytów, nasilając powstawanie synaps i skutkując poprawą pamięci (Kilar et al., 2016).
Nasiona z kozieradki ze względu na zawartość śluzów działają osłaniająco i łagodzą stany zapalne błony śluzowej przewodu pokarmowego. Znajdują zastosowanie zwłaszcza w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Ponadto, nasiona kozieradki charakteryzują się działaniem hepatoprotekcyjnym w stopniu porównywalnym z sylimaryną. Istotny wpływ wykazują tu związki polifenolowe i ich działanie antyoksydacyjne, niwelujące nadmierną aktywność wolnych rodników (Król-Kogus et al., 2011).
Saponiny steroidowe oraz izoflawony (związki o charakterze fitoestrogenów) wywierają wpływ na gospodarkę hormonalną. Kozieradka nasila syntezę kortykosteroidów w nadnerczach. Saponiny sterydowe kozieradki są prekursorami w syntezie hormonów steroidowych (estrogeny, dehydroepiandrosteron, testosteron) o działaniu anabolicznym (Różański, 2008).
Wskazuje się, że nasiona kozieradki mogą zmniejszać objawy menopauzy, m.in. ograniczać częstotliwość występowania uderzeń gorąca (Steels et al., 2017). Najnowsze badania dowodzą, że ekstrakty z nasion kozieradki mogą być pomocne dla kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS). Suplementacja standaryzowanym ekstraktem z nasion kozieradki istotnie zmniejszyła liczbę torbieli, objętość jajników, poziom hirsutyzmu oraz normalizowała cykl menstruacyjny w porównaniu z grupą placebo (Singh et al., 2022).
Kozieradka wspomaga również laktację. W istotny sposób zwiększa ilość produkowanego mleka u kobiet karmiących piersią (Khan et al., 2018). Jednak ze względu na ograniczoną ilość danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania, Europejska Agencja Leków nie zaleca jej stosowania w tym zakresie.
Stosowanie nasion kozieradki powoduje wzrost testosteronu u mężczyzn. W randomizowanym, podwójnie zaślepionym, kontrolowanym przy użyciu placebo badaniu na grupie 120 zdrowych mężczyzn w wieku od 43 do 70 lat wykazano, że kuracja standaryzowanym ekstraktem z nasion kozieradki (600 mg/dobę przez 12 tygodni) spowodowała wzrost zarówno całkowitego, jak i wolnego testosteronu w surowicy w porównaniu z placebo. Oprócz tego kuracja skutkowała poprawą funkcji seksualnych. Na tej podstawie wskazuje się, że kozieradka może zmniejszać objawy niedobory androgenów u mężczyzn w średnim i starszym wieku (Rao et al., 2016).
Kozieradka ceniona jest także ze względu na działanie odżywcze i wzmacniające. Stanowi bogate źródło białka, vitamins i soli mineralnych. Pobudza wzrost tkanki łącznej i mięśniowej, aktywuje procesy regeneracji nabłonków, kości, chrząstek i mięśni.
Jest dobrze znana wszystkim włosomaniakom. Wzmaga porost włosów i zapobiega ich wypadaniu. Ogranicza nadmierne przetłuszczanie, redukuje świąd i łupież, odżywia skórę głowy. Wzmacnia i nawilża włosy, nadaje im objętości.
Zewnętrznie nasiona kozieradki wykorzystywane są do okładów, kataplazmów w stanach zapalnych skóry, owrzodzeniach, ropniach i czyrakach. Stosowane są także w leczeniu drobnych urazów, stłuczeń i siniaków (Kowal-Gierczak et al., 2014).
Według Europejskiej Agencji Leków należy przyjmować 1-2 g mielonych nasion kozieradki wraz z płynem 3 razy dziennie przed posiłkiem.
Napar z kozieradki: 2 g rozdrobnionych nasion zalać 250 ml wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Świeżo przygotowany napar pić 3 razy dziennie przed posiłkami.
Zewnętrznie: 50 g rozdrobnionych nasion zalać 250 ml wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Stosować w formie ciepłych okładów na zmienione chorobowo miejsca 2-3 razy na dobę.
Wcierka do włosów z kozieradki: 1 łyżkę zmielonych nasion zalać ok. 150 ml wrzącej wody. Odstawić pod przykryciem do ostygnięcia, po tym czasie przecedzić. Gotowy napar równomiernie wcierać w skórę głowy. Pozostawić na głowie i włosach na przynajmniej godzinę. Wcierki nie należy stosować w przypadku łysienia androgenowego.
Kozieradka jest również cenioną przyprawą o charakterystycznym, przypominającym zapach rosołu aromacie i lekko gorzkim smaku. Sprawdzi się jako dodatek do zup i wielu innych potraw.
Przeciwwskazaniem do stosowania kozieradki jest nadwrażliwość na surowiec, orzeszki ziemne, soję i inne rośliny z rodziny bobowatych (Fabaceae).
Europejska Agencja Leków nie zaleca stosowania kozieradki przez kobiety ciężarne, w okresie laktacji, a także u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Nadmierne spożycie kozieradki może wywoływać skurcze macicy, a nawet przyczyniać się do wystąpienia przedwczesnego porodu.
Spożywanie kozieradki w połączeniu z lekami hipoglikemizującymi (np. metforminą) może prowadzić do zbyt dużej redukcji stężenia glukozy we krwi.
Kozieradka może powodować zmianę zapachu moczu i ciała.
Treści zawarte na blogu potraktuj jako ciekawostkę edukacyjną.
Nie mogą one zastąpić fachowej porady u odpowiednio wyspecjalizowanego lekarza i/lub fitoterapeuty.
European Medicines Agency, „European Union herbal monograph on Trigonella foenumgraecum L., semen”, EMA/HMPC/179591/2018
Stanisław Kohlmünzer, „Farmakognozja”, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, wydanie V, Warszawa, 2017
Magdalena Kilar, Janusz Kilar, Henryk Różański, „Wykorzystanie kozieradki pospolitej (Trigonella foenum-graecum L.) w zielarstwie i fitoterapii”, Herbalism, nr 1(2), 2016
Barbara Król-Kogus, Mirosława Krauze-Baranowska, „Kozieradka pospolita (Trigonella foenum graecum L.) – tradycja stosowania na tle wyników badań naukowych”, Postępy Fitoterapii, nr 3, 2011
Nithya Neelakantan et al., „Effect of fenugreek (Trigonella foenum-graecum L.) intake on glycemia: a meta-analysis of clinical trials”, Nutrition Journal, vol. 13, no. 7, 2014
Tahir Mehmood Khan et al., „Effectiveness of fenugreek as a galactagogue: A network meta-analysis”, Phytotherapy Research, vol. 32, no. 3, 2018
Nahid Abbas et al., „A Comparative Study of Analgesic, Antipyretic and Anti-inflammatory Effect of Ethanolic Extract of Trigonella foenum-graecum with Indomethacin and Diclofenac Sodium”, British Journal of Pharmaceutical Research, vol. 10, no. 5, 2016
Henryk Różański, „Kozieradka – Trigonella w sporcie”, Medycyna dawna i współczesna, 2008: https://rozanski.li/323/kozieradka-trigonella-w-sporcie/
E Steels et al., „Efficacy of a Proprietary Trigonella foenum-graecum L. De-Husked Seed Extract in Reducing Menopausal Symptoms in Otherwise Healthy Women: A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Study”, Phytotherapy research : PTR, vol. 31, no. 9, 2017
Amarjeet Singh et al., „Efficacy of a Proprietary Fenugreek Seed Extract ( Trigonella foenum-graecum, Furocyst®) in Women with Polycystic Ovary Syndrome (PCOS): a Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study”, Journal of the American Nutrition Association, 2022
Amanda Rao et al., „Testofen, a specialised Trigonella foenum-graecum seed extract reduces age-related symptoms of androgen decrease, increases testosterone levels and improves sexual function in healthy aging males in a double-blind randomised clinical study”, The Aging Male, vol. 19, no. 2, 2016
Barbara Kowal-Gierczak et al.,, „Fitoterapia i leki roślinne”, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, wydanie I, Warszawa, 2014
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
cookielawinfo-checkbox-analytics | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics". |
cookielawinfo-checkbox-functional | 11 months | The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional". |
cookielawinfo-checkbox-necessary | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary". |
cookielawinfo-checkbox-others | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other. |
cookielawinfo-checkbox-performance | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance". |
viewed_cookie_policy | 11 months | The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data. |