Pani Tarnina

Syrop z pędów sosny

Prosty, sprawdzony przepis

Syrop z pędów sosny sprawdzi się zwłaszcza w infekcjach górnych dróg oddechowych, kaszlu, chrypce, przeziębieniu, spadku odporności i osłabieniu. Wykazuje działanie m.in. przeciwzapalne, antybakteryjne, wykrztuśne, ogólnie wzmacniające, przyspieszające wentylację płuc.

Składniki:

  • pędy sosny
  • cukier lub miód
  • spirytus
  • gorąca woda
  • kwasek cytrynowy

Wykonanie:

Pędy sosny należy odłamywać z pobocznych przyrostów, przyrost szczytowy pozostawiamy żeby nie zaburzyć wzrostu drzewa. Najlepsze są pędy ok. 10 cm, wówczas znajduje się w nich największa ilość soku (choć i tak nie oczekujmy, że będzie ona bardzo imponująca). Pozyskuje się je zazwyczaj w pierwszej połowie maja. Pędy należy zbierać wraz z otaczającymi łuskami ochronnymi.

Zebrane pędy rozetrzeć w moździerzu lub pokroić nożem ceramicznym na mniejsze kawałki. Następnie zwilżyć je spirytusem i wkładać do słoja przesypując warstwowo cukrem lub zalewając miodem. Dla stabilizacji dodać nieco kwasku cytrynowego. Na koniec dolać trochę gorącej wody, znów zwilżyć spirytusem i zasypać cukrem. 

Można przyjąć, że proporcja między masą roślinną a słodzidłem powinna wynosić 1:1. Spirytus warto natomiast przelać do buteleczki z atomizerem i w ten sposób spryskiwać surowiec. 

Słój z tak przygotowaną zawartością należy zakręcić i pozostawić w dość ciepłym miejscu na kilka tygodni. Co jakiś czas wstrząsnąć lub zamieszać wyparzoną, drewnianą łyżką. Syrop po 2-4 tygodniach należy dokładnie odcedzić i przechowywać w lodówce. Zażywać po 1 łyżce w rozcieńczeniu z wodą kilka razy dziennie.

Pozostałą masę roślinną można ponownie zalać alkoholem (np. 60%) i odstawić na miesiąc – w ten sposób uzyskamy dodatkowo nalewkę z pędów sosny i nic się nie zmarnuje 🙂

Warto pamiętać, że substancje aktywne zawarte w pędach sosny w większości nie rozpuszczają się w wodzie. Zbyt mała ilość spirytusu w naszym syropie uniemożliwi więc uzyskanie wartościowego wyciągu i odpowiednią ekstrakcję. Dodatkowo jest to syrop z tendencją do pleśnienia – dodatkiem spirytusu zwiększamy swoje szanse na powodzenie.


Treści zawarte na blogu potraktuj jako ciekawostkę edukacyjną. 
Nie mogą one zastąpić fachowej porady u odpowiednio wyspecjalizowanego lekarza i/lub fitoterapeuty.