Pani Tarnina

Syrop z kwiatów bzu czarnego

W walce z przeziębieniem i osłabieniem

Kwiaty czarnego bzu od najdawniejszych czasów były wykorzystywane jako środek napotny i przeciwgorączkowy. Są niezwykle pomocne w przeziębieniach i stanach osłabienia. Działają przeciwzapalnie i odkażająco. Wzmacniają organizm, wspomagają układ odpornościowy. Ułatwiają odkrztuszanie zalegającej wydzieliny śluzowej w drogach oddechowych. Odtruwają organizm, wzmagają diurezę i wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii. Działają antyoksydacyjnie. Uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne. Kwiaty bzu czarnego kwitną średnio od końca maja do połowy czerwca i wówczas można je pozyskiwać.

Składniki:

  • 60 baldachów kwiatowych czarnego bzu
  • 3 l wody
  • 2 kg cukru
  • 3 pokrojone w plastry cytryny (lub kwasek cytrynowy)

Wykonanie:

1) Przed zbiorami warto wyposażyć się w nożyczki lub scyzoryk, papierową torbę lub szeroki kosz. Surowiec pozyskujemy wyłącznie z czystych terenów. Zbieramy jak najładniejsze baldachy, kwiaty powinny być rozwinięte, wręcz obsypane pyłkiem kwiatowym. Więcej informacji dotyczących prawidłowych zbioru znajdziesz we wpisie: “Jak zbierać zioła?”.

2) Baldachy możemy rozłożyć na papierze lub naturalnym materiale żeby powychodziły z nich żyjątka. Kwiatów nie myjemy – w ten sposób utracilibyśmy cenny pyłek.

3) Niektóre źródła podają, że gałązki wprowadzają goryczkę i warto je odciąć od kwiatów. Z zielarskiego punktu widzenia jednak całe baldachy są wartościowe. Osobiście przygotowując syrop z kwiatów bzu czarnego obcinam tylko te najgrubsze gałązki, a przy okazji oglądam czy na kwiatach nie ma owadów. Po odcięciu grubszych gałązek, kwiaty umieszczam w dużym garnku.

4) Do kwiatów dodajemy dokładnie umyte i pokrojone w plastry cytryny (lub zasypujemy kwaskiem cytrynowym). Zalewamy 3 l wody i doprowadzamy do wrzenia. Po zagotowaniu odstawiamy z ognia i pozostawiamy na ok. 24 h pod przykryciem.

5) Kolejnego dnia dokładnie przecedzamy i przelewamy uzyskany wywar do innego naczynia. Dodajemy do niego 2 kg cukru i podgrzewamy do jego rozpuszczenia.

6) Gorący syrop przelewamy do czystych słoików lub butelek. Wykorzystuję słoiki o objętości do 300 ml, by po otwarciu syrop nie stał zbyt długo otwarty. Wcześniej dokładnie je myję i pozostawiam wraz z przykrywkami na ok. 15 minut w piekarniku w temperaturze 100°C.

7) Słoiki lub butelki z gorącym syropem dokładnie zakręcamy i odwracamy do góry dnem (żeby umożliwić zassanie pokrywek). Pozostawiamy pod ściereczką do ostygnięcia. Syrop należy przechowywać w chłodnym miejscu, z dala od promieni słonecznych.

Termin ważności szczelnie zamkniętego, prawidłowo przechowywanego syropu to kilka miesięcy. Po otwarciu przechowywać w lodówce.

Jak wszystko, również syrop z kwiatów bzu powinien być stosowany z umiarem. Zaleca się przyjmowanie ok. 4 łyżeczek na dobę. Przeciwwskazaniem do stosowania jest uczulenie na surowiec.

A więcej o właściwościach leczniczych kwiatu bzu czarnego znajdziesz we wpisie: “Kwiaty bzu czarnego (Sambuci flos) – jak je wykorzystać?”.


Treści zawarte na blogu potraktuj jako ciekawostkę edukacyjną. 
Nie mogą one zastąpić fachowej porady u odpowiednio wyspecjalizowanego lekarza i/lub fitoterapeuty.